středa 3. února 2016

Veganem ve Vídni

Konečně jsem se dokopala k dlouho plánovanému (trochu delšímu) článku o mých poznatcích z čtyřměsíčního pobytu ve Vídni, kde jsem byla na Erasmu. A samozřejmě jsem se tam musela nějak stravovat a obstarávat si suroviny, takže si myslím, že nebude od věci, když se o své postřehy podělím a poskytnu tak těm, co se do Vídně chystají nějaké užitečné rady a tipy. Nejvíce budou z oblasti nákupů potravin, protože na nákup jsem chodila snad každý den.

Ještě bych chtěla na začátek doporučit tuto stránku, kde najdete plno dalších užitečných informací o tom, kde nakoupit nebo kam zajít na jídlo a krom toho i přehled veganských akcí ve Vídni. Musíte však umět německy :)

Nákupy


Běžné supermarkety


Co se týče supermarketů, část z nich je stejná, jako máme tady v Čechách (tzn. Billa, Spar, Lidl, Penny) a pak jsou tam takové, které v ČR nenajdete (Hofer, Merkur, Zielpunkt).
Můj první nákup směřoval do Billy, kde mě hned udeřil do očí regál s vegan potravinami značek Joya a Alpro. Mnohem větší výběr než u nás a všechno pěkně na jednom místě, navíc i takové výrobky, které se k nám ještě nedostaly. Pak už jsem nakupovala jen ve Sparu, kde byl výběr podobně uspokojivý.
Co se týče cen, tak jsou veganské výrobky jen o něco dražší, než ty běžné. Ceny jsou obecně u většiny výrobků vyšší než u nás, ale mezi běžnými a veganskými výrobky nejsou takové rozdíly.
Potraviny se vyznačují vyšší kvalitou, i ty nejlevnější věci jsou kvalitou srovnatelné s těmi "lepšími a dražšími" u nás. Třeba jakékoli výrobky značky Spar bych u nás nekoupila, protože bych čekala, že budou levné a nekvalitní, v Rakousku jsem však kupovala skoro vždy právě sparovskou značku. Hlavně takové ty sparovské veggie pomazánky (kterých tam měli více druhů než v ČR) nebo rýžové mléko (1,20 euro). Nutno podotknout, že právě v těchto nejlevnějších výrobcích se nevyskytoval palmový olej, což mi přijde jako zajímavý paradox.
Dražší jsou v Rakousku ovoce a zelenina. Drtivá většina má nálepku bio a jsou to produkty původem přímo z Rakouska, žádný dovoz a za to si člověk připlatí. Občas měl ale Spar akce, kdy se dalo vše bio pořídit za 1 euro (např. kilo banánů, pomerančů, mango, avokádo, cherry rajčátka atp.) A řeknu vám, že tak dobré pomeranče jsem v životě nejedla :))
Dále jsem ve Sparu sehnala výborný sýr Wilmersburger, o kterém bude určitě na blogu ještě samostatný článek.

Co jsem však ani v Bille ani ve Sparu neobjevila, bylo více druhů tofu (které bylo navíc výrazně dražší, než u nás), natož pak nějaké potraviny typu seitan, tempeh atp. Našla jsem tam maximálně sojové nudličky nebo kostky. Tyto potraviny jsem si tedy dovážela z domu, protože se mi nechtělo běhat po Vídni a shánět je. K dostání by však měly být, alespoň pokud vím, v obchodech s asijskými potravinami.


Veganské obchody


Ve Vídni jsem neviděla žádné obchody typu "zdravá výživa", zato je tam několik, co se orientují přímo na veganskou stravu. Ani s jedním však nemám osobní zkušenost. Pokud byste však chtěli takový obchod navštívit, pak hledejte MaranVEGAN, Veganz Wien, Formosa (obchod a restaurace v jednom) nebo Köstlich (také zde se můžete vegansky najíst). I v těchto obchodech by se měly nacházet náhražky masa typu seitan, tempeh atd.

Aycan Supermarkt


Jedná se o turecký supermarket, kde seženete levnou a čerstvou zeleninu a ovoce (ceny odpovídají zhruba těm našim), dále všelijaké turecké pochutiny, včetně typických sladkostí, arabského chleba (vyráběného v Bratislavě :D), spousty druhů koření a také různé druhy luštěnin, které tady prodávají i v opravdu obrovských baleních.
Pokud jsem tedy potřebovala nakoupit ovoce a zeleninu a neutratit tolik, co v běžném supermarketu, chodila jsem vždy do Aycanu a odnášela si nadité tašky.

Naschmarkt


Když už jsme u těch Turků...plno stánků s jejich zbožím (hlavně různé obalované oříšky, sušené ovoce v cukru a takové ty jejich oblíbené pochutiny) mají na trhu s exotickými potravinami, Naschmarktu. Tento trh nabízí i nepřeberné množství restaurací, jsou zde i obchody s asijským zbožím, Turci a jejich stánky však dominují, ačkoli prodávají v podstatě všichni to samé. Já jsem se tam byla podívat jednou a ani jsem si nemohla v klidu prohlédnout co nabízejí, jelikož byli na můj vkus až moc vtíraví, pokřikují a lákají ke svým stánkům, což není nic pro mě. Zase je ale plus, že dávají ochutnávky, i když po všech těch kandovaných ibišcích a melounech a sladkých oříšcích odejdete naprosto přeslazení, i když vám oni vám budou neúnavně tvrdit, že "it's good for your health".
Na Naschmarktu však seženete vegan falafel a to už je něco, co stojí za to!!

Kde se najíst


Tak tohle bude krátké. Do restaurací jsem totiž nechodila, nedělám to ani v ČR. Kdyby však někdo měl zájem jít se mnou, ráda bych nějakou vyzkoušela.
Vegetariáni jistě ocení, že je na každém rohu stánek s falafelem nebo vegetariánským sandwichem. Na kolik jsou pak falafely veganské si už musíte pozjišťovat sami (ale jen při vzpomínce na ně mi začíná kručet v břichu). Navíc cenově je to nejvýhodnější jídlo, co si můžete dát, cena za porci se pohybuje kolem 3 euro.
Ve Vídni se samozřejmě nachází i veganské restaurace (Loving Hut) nebo restaurace, které mají v nabídce vegetariánské a částečně i veganské pokrmy (Vegetasia, Yamm!, Kardamom, Lemontree, Swing Kitchen atd. a nepřeberné množství japonských a čínských restaurací). No a teď už mám opravdu hlad...

Na různé veganské sendviče a bagety můžete narazit i v pekárnách. V pekárně Anker jsem viděla i vegan štrůdl.

Další tipy najdete na již výše zmiňovaném Vegan Blattu.

Vánoční trhy


I zde nepřijdete zkrátka. K punči si můžete dát veganské waffle nebo pečené brambory či kaštany. U ostatního bude asi potřeba pozeptat se na složení.Audimax Buffet na UNI Wien


Pokud budete studovat na vídeňské univerzitě a to v její hlavní budově nacházející se na ulici Ringstrasse (zastávka metra Schottenring), můžete vyzkoušet vegan burger v bufetu Audimax, který se nachází v přízemí univerzity. Je v něm karbanátek, ve kterém jsem rozpoznávala luštěniny a pohanku, zelenina a můžete si vybrat, jestli jej chcete vymazat řepovým hummusem nebo avokádem. K tomu všemu hranolky a mini salátek, dohromady za 5,90 euro. Jen jednu vadu to má a to tu, že vám nesmí vadit, že se vše připravuje na jednom roštu spolu s masem.
V bufetu jsou dále vždy na výběr dvě menu, z nichž jedno je vegetariánské (veganské bývalo skoro vždy v úterý, buď čočkový dahl nebo fazolový eintopf), dále si můžete namíchat vlastní salát či spojit grilovanou zeleninu s rýží či těstovinami a k tomu přidat třeba falafel.
V druhé polovině bufetu se prodávají obložené housky (také občas vegan) a studené svačiny (kuskus se zeleninou atp.), dále káva a čaj - s rostlinným mlékem zde však nepočítejte.
A vlastně ani nemusíte být studentem na UNI, do bufetu může přijít naprosto kdokoli.


obědy v Audimaxu

Food Sharing


Ve Vídni existuje jedna super věc, o které jsem se bohužel dozvěděla pozdě. Ta věc se nazývá Food Sharing. Jak už název napovídá, jedná se o sdílení potravin, tedy těch, které nespotřebujete. Ty pak zanesete do potravinové "banky", odkud si i vy sami můžete vzít, co potřebujete. Podle toho, co ukazují fotky, se tam dá najít plno právě veganských potravin a navíc je to skvělé opatření, jak zamezit nesmyslnému plýtvání a vyhazování jídla.


Studium a život


Na závěr ještě pár slov ke studiu. Vídeň je úžasné a krásné město, kde na vás všude dýchne atmosféra historických budov a kde všechno šlape jako hodinky. Já jsem měla tu čest studovat na vídeňské univerzitě germanistiku - řeknu vám, v takovém prostředí se studuje úplně jinak. Interiér univerzity vypadá spíše jako zámek nebo muzeum a je tak velká, že ze začátku člověk běhá z jednoho křídla do druhého a nemůže najít svou učebnu.
Co mne naprosto uchvátilo, je nádvoří, kde jsou v létě lehátka, na kterých můžou studenti během přestávek odpočívat. Škoda, že jsem tam byla v zimě, to už se moc lehátkovat nedalo :)
O památkách ve Vídni se ani nebudu rozepisovat, prostě Schönbrunn, Stephansplatz, radnice, Dunaj atd., to vše by měl navštívit každý.
Co se týče slavných vánočních trhů, tak ty jsou sice fajn, plné vůně a atmosféry Vánoc, ale tak přelidněné, že to celé kouzlo poměrně dost kazí.
Ubytování jsem měla ve studentském domě (schválně to nenazývám kolej, není to kolejí v pravém slova smyslu), kde byli samí cizinci (rozuměj především Syřani), ale všichni, co jsem poznala, byli skvělí lidi. Byt se nacházel ve 14. Bezirku (cca 30 minut MHD od centra), ve velice poklidné oblasti, kde si člověk připadal spíše jako na vesnici někde pod horama. Ubytování bylo moc pěkné, můžu jedině doporučit.Takže to by bylo ode mne vše, nebudu se více rozepisovat, ale kdybyste měli jakékoli dotazy, ať už ohledně stravování nebo studia, klidně se ptejte :)

Žádné komentáře:

Okomentovat